Станом на сьогодні українські війська звільнили від російської армії 1 015 населених пунктів – про це сказав у вечірньому зведенні 13 травня президент України Володимир Зеленський.
«Станом на сьогодні деокуповано вже 1015 населених пунктів – це плюс шість за минулу добу. Повертаємо туди електрику, водопостачання, звʼязок, транспорт, соціальні послуги. Це важливо», – заявив він.
Водночас Зеленський нагадав про території, які перебувають під контролем російських військ, зокрема, Херсон, Мелітополь, Енергодар, а також Маріуполь та інші населені пункти Донбасу.
Читайте також: В окупованому Енергодарі заходи до 9 травня проходили зі снайперами на дахах – мер міста
«Поступове звільнення Харківщини доводить, що ми нікого не залишимо ворогу», – прокоментував Зеленський.
За словами президента, Київ не припиняє спроб врятувати українських військових і цивільних з Маріуполя, зокрема, «Азовсталі».
«Наразі тривають дуже складні перемовини про наступний етап евакуаційної місії – вивезення важкопоранених, медиків. Ідеться про велику кількість людей. Звичайно, робимо все, щоб евакуювати й усіх інших, кожного нашого захисника й захисницю. Вже залучили для відповідних переговорів усіх у світі, хто може бути найбільш впливовими посередниками», – сказав голова держави.
Читайте також: «Переговори дуже складні» – Верещук щодо можливості евакуації з «Азовсталі»
У Генеральному штабі повідомили увечері 13 травня, що на Слобожанському напрямку основні зусилля війська Росії зосереджують на тому, аби не допустити вихід Збройних сил України в тил російського угруповання, зосередженого біля окупованого міста Ізюм.
Масштабна війна Росії проти України
24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія, зокрема, окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.
Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацією», згодом – «захист Донбасу».
Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури у Маріуполі, Харкові, Чернігові, Житомирі, Сєвєродонецьку, а також у Києві й інших українських містах і селах.
На початок квітня Україна і країни Заходу оцінювали втрати Росії у війні в межах 15-20 тисяч убитими. Кремль називає у десять разів меншу цифру, хоча речник Путіна визнав, що втрати «значні». У березні Україна заявила про 1300 загиблих захисників. Президент Зеленський сказав, що співвідношення втрат України і Росії у цій війні – «один до десяти».
Не подолавши опір ЗСУ, вцілілі російські підрозділи на початку квітня вийшли з території Київської, Чернігівської і Сумської областей.
Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей. Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств. РФ відкидає звинувачення у воєнних злочинах, а вбивства у Бучі називає «постановкою».
Пізніше факти катувань та убивств українських громадян почали відкриватися чи не у всіх населених пунктах, які були під російською окупацією.
Управління Верховного комісара ООН із прав людини змогло підтвердити загибель 3238 і поранення 3397 цивільних людей через повномасштабну війну Росії проти України. Це дані від 24 лютого до півночі 3 травня, повідомили в УВКПЛ ООН. При цьому в організації наголошують, що реальні цифри – значно вищі.
Більше новин
Не вибори президента РФ: росіяни визначили головну подію 2024 року
«Шум в океані має значення»: вчені зробили дивовижне відкриття про дитинчат китів
Найкрасивіше місце у світі: Рупіт і Пруіт знаходиться лише у 100 кілометрах від Барселони