— У момент атаки думав, що ногу відірвало. В тіло залетіло 8 шматків заліза. Кінцівка була перебита і завернута неприродно на бік, її посікло осколками, найбільше — між коліном та стопою, — розповідає Сергій Сенів з Миколаївщини.
За оцінкою експертів, станом на березень 2024 року, внаслідок активної фази війни приблизна кількість поранених в Україні сягає понад 300 000 осіб.
Зокрема, з 24 лютого 2022 року по 23 лютого 2024 року в Україні підтверджено 30 457 випадків втрат саме серед цивільного населення. Серед них — 10 582 загиблих і 19 875 поранених. Про це йдеться у звіті Моніторингової місії ООН із прав людини.
Фото: Сергій Сенів з донечкою напередодні повномасштабного вторгнення (з власного архіву постраждалого)
На початку повномасштабного вторгнення донечці Сергія було усього два тижні.
Сім’я прожила два місяці в окупації, переховувавшись у підвалі з двома дітьми: немовлям на руках та старшим сином.
-Зателефонував брат і повідомив, що російська техніка вже поруч. У наших сусідів був гарний підвал. У ньому підведені опалення, світло, водопровід. Ми там перебували до звільнення. Було страшно, адже весь час щось вибухало. Від звуків дзвенів посуд та вікна. Бойові дії були зовсім недалеко,- згадує чоловік.
До отримання травми поєднував посаду санітара у психіатричній лікарні та роботу на будівництві. Поранення отримав 23 листопада 2023 року.
— Я працював на своєму подвірʼї. Того дня мав проходити похорон захисника. Сільрада написала про час прощання з героєм в усіх групах. У той час, атака і почалася. Я почув тільки вихід снаряда. Касета розірвалась за 2 метри від мене. Памʼятаю, що впав. Відкрив очі — навколо шквал пилу, шматки бетону, побиті вікна та автівка. На щастя, дружина з дітьми були у будинку, це їх захистило. У нашому дворі тоді впало дві касети. Поруч пошкодило 15 домівок,- каже чоловік.
Сергій зміг дістати телефон та викликати швидку. Згадує, що через обстріли, медики не змогли дістатись до нього швидко.
Першу допомогу надали військові — вони наклали кровоспинні турнікети, витягли свої ноші та допомогли занести пораненого в карету швидкої допомоги.
-Мене привезли в обласну лікарню, одразу в операційний блок. Далі я втратив свідомість. Дуже переживав, що можуть ампутувати ногу. Коли в палаті відходив від наркозу, просив медсестру, щоб глянула і сказала — чи є у мене нога. Дякувати Богу, її зберегли,- каже постраждалий.
Уламки на дрібні частини роздробили великогомілкову та малогомілкову кістки. На ногу встановили апарат зовнішньої фіксації.
— Значної частки кістки не вистачає. Лікар каже, що треба брати фрагмент з таза. Скріплятимуть все спеціальними медичними девайсами. Про нацпрограму мені розповів завідувач травматологічного відділення у лікарні міста Миколаїв. Я йому щиро вдячний, адже допомога конче необхідна. На лікування та відновлення треба дуже багато фінансів, водночас нашій родині треба відновлювати будинок,- розповідає поранений.
Фото: надані фондом “Здоров’я українського народу”
За збереження ноги й здатності ходити бореться лікар Олег Любомирович Фрондзей.
Наразі Сергію здійснили вже серію операцій, зараз у нього післяопераційний період.
Крім лікування кінцівки, медики стикнулись з необхідністю виймати уламки боєприпасу з живота, плеча та другої ноги.
«Лікарі обіцяють, що ходити таки з часом буду. Це дуже важливо, моїм дітям треба здоровий батько. Вони — мій стимул швидше одужати», — каже Сергій Сенів.
Сергій отримує лікування в межах національної програми “Врятуй Кінцівку” завдяки донатам звичайних людей — благодійників, а також коштам, котрі надала компанія AB InBev Efes Україна. Слоган програми — “Не ампутуй — врятуй”. Завдання – зупинити інвалідизацію, зберігаючи кінцівки пораненим.
Національна програма “Врятуй Кінцівку“ фонду “Здоров’я українського народу”, є найбільшою в країні програмою, після НСЗУ, що надає допомогу постраждалим внаслідок війни у понад 20 містах України, адже дофінансовує коштовні операції зі збереження кінцівок, на які в держбюджеті з не вистачає коштів.
Фото з операції в межах нацпрограми “Врятуй Кінцівку”: libkos
Щоб отримати допомогу, травмована людина або її лікар мають заповнити анкету на сайті фонду. Якщо поранений потрапив в програму — його будуть супроводжувати протягом всього лікування.
Довідково: AB InBev Efes Україна є одним із лідерів українського пивоварного ринку. Компанія впроваджує соціальні та гуманітарні проєкти спрямовані на допомогу українським громадам.
Завдяки партнерству AB InBev Efes Україна з фондом “Здоров’я українського народу” буде підтримано проведення операцій на травмованих кінцівках для українців у Чернігівській, Харківській, Миколаївській областях.
Більше новин
Ракетний удар по Кривому Рогу: ДСНС завершила рятувальні роботи, постраждало троє людей
Суспільне назвало учасників нацвідбору на участь у «Євробаченні-2025» від України
Опитування: по третині респондентів вважають найкращими гарантіями безпеки ядерну зброю та вступ до НАТО