Росія використовує довкілля як засіб ведення війни, зазначив заступник начальника управління протимінної діяльності Головного управління протимінної діяльності, цивільного захисту та екологічної безпеки полковник Євгеній Зубаревський, повідомляє пресслужба Міністерства оборони України.
«Після розмінування наші спеціалісти проводять на цих територіях дослідження для того, щоб визначити оптимальні методи повернення територій громад, лісів, лісосмуг і земель сільськогосподарського призначення до використання», – розповів Зубаревський на науковій конференції «Відновлення земель та ґрунтів після розмінування».
Він наголосив, що «однією з головних проблем розмінування є постійний ризик нових обстрілів. Агресор застосовує касетні боєприпаси та міни, які можуть забруднити вже очищені території».
«На деяких ділянках було виявлено 550 артилерійських пострілів, здійснених окупантами на один квадратний кілометр за добу. На таких територіях фахівці Центру досконалості протимінної діяльності та екологічної безпеки знаходять залишки різноманітних небезпечних хімічних сполук, важких металів, інших продуктів розпаду вибухових речовин», – додав представник управління екологічної безпеки Головного управління протимінної діяльності, цивільного захисту та екологічної безпеки майор Владислав Дудар.
За його словами, «в окремих районах фіксується до 80 000 ворожих артилерійських пострілів на місяць. Також фахівці постійно аналізують якість ґрунтів на очищених ділянках».
Відомо, що «наразі подібні дослідження проводяться у Миколаївській і Херсонській областях. Спеціалісти працюють над тим, щоб землевласники отримали способи швидко відновити пошкоджені території та оцінку витрат на відновлення земель».
Від початку повномасштабного вторгнення станом на жовтень 2023 року Росія здійснила вже скоїла проти України 2500 екологічних злочинів.
За словами генерального прокурора Андрія Костіна, Україна «вперше в історії» розслідує злочини проти довкілля як воєнні.
На світанку 6 червня стало відомо про руйнування дамби Каховської ГЕС. Україна звинувачує у підриві греблі Каховської ГЕС Росію. Кремль назвав руйнування греблі «навмисною диверсією» з боку Києва.
Представники країн Заходу, коментуючи руйнування греблі, прямо не заявляли про те, що її підірвала Росія, проте все ж таки відзначали відповідальність Москви за те, що сталося – оскільки саме Росія здійснила повномасштабне вторгнення в Україну 24 лютого минулого року й окупувала частину Херсонської області (зокрема і Каховську ГЕС), перетворивши її на зону боїв.
Причиною руйнування Каховської ГЕС, найімовірніше, став вибух у тунелі бетонної основи греблі, написало 16 червня американське видання New York Times, прямо вказуючи на те, що це зробила Росія.
Руйнування дамби спричинило затоплення значних територій нижче за течією, обміління водосховища вище, нестачу питної води у регіоні.
Більше новин
Від початку доби на фронті відбулось майже 140 боєзіткнень – Генштаб
«Огульно сказати, що ми їх забороняємо»: експерт пояснив, як потрібно розформовувати ТЦК
Обстріл Одеси: пошкоджені будинки, церква, автівки, є загибла і поранені – влада