19 жовтня 2024 року в Берні відбувся перший найбільший форум «IntegraS: інтеграція, адаптація та працевлаштування українських біженців у Швейцарії», який зібрав разом представників швейцарських та українських організацій, а також самих українських біженців, з метою створення діалогу про проблеми та можливості інтеграції на ринок праці Швейцарії. Захід став важливою платформою для обговорення спільних викликів, пошуку нових рішень та обміну передовим досвідом у галузі інтеграції. Форум зібрав більше 600 учасників, 32 спікерів та тривав понад 7 годин, охопивши 3 панельні дискусії та 3 воркшопи, а у перервах на запрошених та учасників чекали знайомства із виробами hand-made мистецтва українських майстрів, художніми доробками українських митців, і навіть смачна українська кухня.
Організаторами форуму виступила команда VIDNOVA Ukrainian-Swiss Foundation за підтримки Vineyard Bern та Jewish Culture Center.
Особливістю форуму стало поєднання трьох ключових цільових груп:
— Швейцарські організації, які займаються інтеграцією українців зі статусом S на ринок праці;
— Українські організації, що сприяють економічній інтеграції біженців у різних кантонах;
— Українці, що проживають у Швейцарії, та зацікавлені у роботі та інтеграції у місцеве суспільство.
Амбітні плани Швейцарії
Одним із ключових меседжів заходу стала амбітна мета швейцарського уряду – підвищити рівень зайнятості серед українців зі статусом S з 28% до 40% до 2025 року. Ця задача є складною, однак цілком досяжною за рахунок ефективної взаємодії між різними учасниками процесу. У форумі взяли участь представники різних державних агентств, таких як SEM (Державний секретаріат з питань міграції), RAV (регіональні центри зайнятості), BIZ (кар’єрні консультаційні центри) та соціальні служби, які розповіли про свою роль у цьому процесі.
Форум відкрила Olesia Tarasenko (Голова оргкомітету та ініціаторка форуму, Президентка Ukrainian-Swiss Foundation VIDNOVA, радниця голови Об’єднання організацій роботодавців України), наголосивши про старт роботи платформи для успішної інтеграції українських біженців у швейцарське суспільство, платформи, що має на меті об’єднати представників бізнесу, державних та місцевих органів влади, міжнародних організацій, громадських організацій. Платформа дасть унікальну можливість у діалоговому форматі обговорювати нагальні питання інтеграції, адаптації, працевлаштування та навчання, забезпечуючи комплексну підтримку для тих, хто хоче розвивати свою кар’єру та інтегруватися у середовище Швейцарії.
У вітальній частині з відео-зверненнями та листами підтримки на адресу Форуму IntegraS виступили Yulia Zhovtyak (Директор Державного центру зайнятості України), Darina Marchak (Перша заступниця міністра Міністерства соціальної політики України), Anatoliy Kinach (Президент Українського союзу промисловців та підприємців (УСПП), голова Об’єднання організацій роботодавців України (ООРУ), голова Антикризової ради громадських організацій України), Hanna Krysiuk (Радник Омбудсмана з прав людини по співпраці зі світовим українством, власниця міжнародного глянцю Business Woman, президентка міжнародної жіночої спільноти Business Woman Club).
Зі швейцарської сторони форум IntegraS відкрила спеціальна спікерка, представниця Мерії кантону Берн Franziska Teuscher (Директорка з питань освіти, соціальних справ і спорту Муніципальної ради міста Берн), яка наголосила на важливості інтеграції українських біженців у швейцарське суспільство та на ролі освітніх і соціальних ініціатив у забезпеченні цієї адаптації. Вона підкреслила, що кантон Берн активно підтримує подібні заходи, які сприяють культурному обміну та взаєморозумінню між українською та швейцарською спільнотами, закликаючи до подальшої тісної співпраці у цій сфері.
Перша пленарна дискусія: Інтеграційні питання та майбутнє українців зі статусом S
Форум розпочався панельною дискусією, присвяченою політиці працевлаштування українських біженців. Обговорення зосереджувалося на можливостях, які надає українцям статус S, для успішної інтеграції на ринок праці, за умови належного використання доступних ресурсів. Спікери зазначили, що швейцарський уряд щедро підтримує українців, виділяючи значні кошти на мовну підготовку, освітні програми та соціальні послуги.
Ключові повідомлення панелі:
— Статус S забезпечує унікальні можливості для інтеграції, якщо всі доступні ресурси використовуються на повну.
— Фінансова підтримка від уряду спрямована на створення програм для інтеграції, але ефективність цих програм залежить від їхньої адаптації до місцевих умов кожного кантону.
— Основними пріоритетами швейцарської політики були мовні курси для молоді та дорослих, а також інтеграція дітей у шкільну систему.
Ключові повідомлення від Samuel Wyss (речник Державного секретаріату з питань міграції (SEM)), підкреслили необхідність тісної взаємодії державних структур з громадськими організаціями та самими біженцями для досягнення максимальних результатів.
Друга пленарна дискусія: Працевлаштування та навчання українців у Швейцарії
Друга панель зосередилася на практичних аспектах реалізації федеральної політики на рівні кантонів. На прикладі кантона Берн спікери розповіли про складність процесу працевлаштування та підвищення рівня зайнятості серед українців. Серед головних викликів були:
— недостатні мовні навички українців
— складний процес визнання дипломів
— відсутність досвіду роботи на швейцарському ринку праці
— к ультурні відмінності та недостатнє розуміння українцями швейцарської системи підтримки.
Adrian Gerber (Уповноважений з питань інтеграції осіб зі статусом S на ринок праці Федерального департаменту юстиції та поліції (FDJP)) та Raphael Ben Nescher (Депутат, глава Управління інтеграції та соціальних справ кантона Берн, делегат з інтеграції (відповідає за реалізацію Програми S) ) пояснили, що успішна інтеграція починається з набуття практичного досвіду. Підхід «Stepping Stones» (поступове просування від часткової роботи до кваліфікованих позицій) був визначений як ключовий механізм для економічної інтеграції.
Raphael Raetzo (Голова Регіонального агентства зайнятості (RAV) у кантоні Берн, член виконавчої ради Управління страхування на випадок безробіття) та Therese Caroni (Фахівчиня з різноманітності та міграції, Центру кар’єрних консультацій та інформації BIZ кантону Берн) детально розповіли про можливості своїх організацій в допомозі українським біженцям на шляху до працевлаштування та інтеграції. Mariana Koch-Zorova (Голова управління фінансовими ризиками у найбільшому світовому концерні Barry Callebaut) розповіла про працевлаштування в міжнародних корпораціях. Hilmi Gashi (Керівник об’єднань за інтересами найбільшої профспілки Швейцарії UNIA) про захист прав та інтересів працевлаштованих осіб в Швейцарії.
Ключові повідомлення панелі:
— Мовні навички є одним з основних бар’єрів на шляху до працевлаштування.
— Інтеграція українців вимагає готовності починати з часткової зайнятості або робіт, які нижчі за рівнем кваліфікації.
— BIZ пропонує програми переорієнтації та кваліфікації, особливо для молоді.
— RAV відіграє ключову роль у пошуку роботи, але лише невелика кількість українців звертається до них у кантоні Берн.
Третя пленарна дискусія: Успішні кейси та соціальні ініціативи
Заключна панель була присвячена ролі українських організацій у Швейцарії, які можуть активно підтримувати реалізацію федеральної політики інтеграції. Організації можуть сприяти не лише поширенню інформації про можливості, але й надавати практичну підтримку українцям у пошуку роботи. Спікерами панелі були Nadiia Olarean (Президентка, співзасновник Ukraine Reborn), Inna Malaia (Президентка BEVEL ON Association, Maria Dvornikova (Співзасновниця Power Hub Zug, рекрутер (HRSE)), Svitlana Manzer (Членкиня правління Асоціації USB, координаторка соціальної та освітньої діяльності, спеціалістка з освіти, психосоціальної роботи та коучингу), Julia Kravchyk (Співголова оргкомітету форуму, голова швейцарської громади «Єврейська культура», керівник проектів з інтеграції українців у Швейцарії), Olesia Tarasenko (Президентка Ukrainian-Swiss Foundation VIDNOVA, радниця голови Об’єднання організацій роботодавців України, власниця діджитал медіа).
Основні напрями роботи:
— Поширення інформації про можливості інтеграції та допомогу.
— Консультаційна підтримка, включаючи психо-соціальну допомогу та коучинг.
— Юридична підтримка у відносинах з роботодавцями та консультації щодо самостійного управління фінансами.
Форум також став майданчиком для обміну успішними кейсами економічної інтеграції українців у Швейцарії, що показали позитивний результат завдяки правильно обраній стратегії та кооперації з місцевими організаціями. Успішні кейси працевлаштування представили: Ulyana Zasidkovych, Victoria Viktorova, Olena Tutova, Stanislav Vynogradov, Yana Afian, Vadym Myropolskyi, Taisiia Krasnova, Olga Skalka
Практичні семінари та Q&A сесії
Наприкінці форуму учасники мали можливість взяти участь у практичних семінарах, які були присвячені конкретним питанням працевлаштування, підготовки до співбесід та розгляду конкретних кейсів економічної інтеграції. Q&A сесії надали змогу кожному учаснику отримати відповіді на свої питання та отримати конкретні рекомендації від експертів.
Модераторами форуму виступили Svitlana Schweizer (Адміністративна секретарка Управління безпеки кантону Цюріх), Marius Bühlmann (Співголова оргкомітету форуму, менеджмент Vineyard Bern), Olena Krylova-Müller (Голова Асоціації USB, експертка з міжнародного розвитку та співробітництва), Svitlana Prokopchuk (Член правління асоціації USB, координаторка USB Медіа – клубу, професійна журналістка та теле- і радіомодераторка).
Організатори висловлюють вдячність Ukraine Reborn та USB за підтримку форуму IntegraS.
Заключні повідомлення форуму IntegraS
Форум IntegraS ще раз підкреслив важливість спільної роботи між українськими та швейцарськими організаціями для досягнення успіху в економічній інтеграції українських біженців. Наступні кроки мають включати:
— Активний діалог між українськими та швейцарськими сторонами.
— Співпраця між державними структурами та громадськими організаціями.
— Обмін досвідом між організаціями, які підтримують трудову інтеграцію в різних кантонах.
Форум закликав до подальшого розвитку інноваційних підходів до працевлаштування та зміцнення партнерських зв’язків для успішної інтеграції українців у швейцарське суспільство.
Команда організаторів висловлює щиру подяку усім партнерам, спікерам, волонтерам та гостям Форуму. Та чекатиме усіх на наступних заходах.
Сайт форуму https://integras.group/
Телеграм-канал форуму https://t.me/IntegraSgroup
Ел. адреса forum.integras@gmail.com
Разом ми можемо досягти більшого!
Більше новин
Найкрасивіший та водночас дуже небезпечний: названо пляж в Ісландії з величезними хвилями
Тест на перевірку інтелекту: не всі знайдуть білку серед кошенят за 7 секунд
Зустріч Путіна і Трампа: у Москві заявили, що їм вже пропонують майданчики