27.12.2024

Global News

Follow global news

В Азербайджані відкрилася Конференція ООН з клімату COP29

29-та конференція ООН зі зміни клімату (COP29) стартувала в столиці Азербайджану Баку 11 листопада з наміром досягти прогресу в глобальній боротьбі зі зміною клімату.

За даними кількох ЗМІ, переговори натрапили на перешкоду, коли деякі країни хотіли більше зосередитися на просуванні вперед у переході від викопного палива, тоді як інші, в основному країни-виробники нафти й газу, хотіли обмежити обговорення угоди COP28, досягнутої минулого року, в основному фінансами.

«Давайте відмовимося від ідеї, що кліматичне фінансування – це благодійність, – сказав у своїй промові виконавчий секретар ООН із питань зміни клімату Саймон Стілл. – Нова амбітна ціль кліматичного фінансування відповідає інтересам кожної країни, включаючи найбільшу й найбагатшу».

У той час, як Всесвітня метеорологічна організація ООН прогнозує, що 2015-2024 роки стануть найспекотнішим десятиліттям за всю історію спостережень, а екстремальні кліматичні явища виникають по всьому світу, переговори в Баку, які триватимуть до 22 листопада, вважаються вирішальними для досягнення прогресу, поки не занадто пізно.

Затьмарює зустріч обрання минулого тижня Дональда Трампа президентом США, який виступав за підвищення видобутку викопного палива в Сполучених Штатах, що вже є рекордним.

Посланник США з клімату Джон Подеста не приховував свого занепокоєння щодо того, як нова адміністрація вирішить проблему зміни клімату, враховуючи часті заяви Трампа про намір вивести країну з міжнародних угод про кліматичну співпрацю.

«У тих із нас, хто відданий боротьбі з кліматом, результати минулого тижня в Сполучених Штатах, очевидно, викликають гірке розчарування», – сказав Подеста на саміті.

«Але сьогодні я хочу сказати вам, що хоча федеральний уряд Сполучених Штатів під керівництвом Дональда Трампа може відкласти кліматичні заходи на другий план, робота зі стримування кліматичних змін у Сполучених Штатах продовжиться», – додав він.

Ще до початку COP29 поставало питання щодо прагнення до реального прогресу, враховуючи вибір господарем заходу багатого на нафту Азербайджану.

Авторитарному президенту Ільгаму Алієву дорікали за неспроможність розробити і реалізувати достатні плани щодо зміни клімату в своїй країні, де його також звинувачують у порушеннях прав людини, зокрема затриманні незалежних медіа-персон. Серед таких осіб – журналіст і економіст Фарід Мехралізада, пов’язаний з Радіо Свобода, який п’ять місяців перебуває в ув’язненні за звинуваченнями, які він і його прихильники вважають сфабрикованими.

«Азербайджан, використовуючи COP29 як фасад, нарощує контроль під фальшивою «зеленою» програмою, зміцнює контроль над владою і посилює регіональну напруженість», – заявила шведська екологічна активістка Ґрета ТунберҐ у дописі на X.

Тунберґ очолила акцію протесту в сусідній Грузії 11 листопада після того, як заявила, що не буде відвідувати COP29 через ставлення Азербайджану до клімату і дотримання прав людини.

Азербайджан давно розглядає проведення масштабних заходів як шлях до здобуття міжнародного авторитету. Він прийняв пісенний конкурс Євробачення в 2012 році, неодноразово, хоча й безуспішно, подавав заявку на проведення Літніх Олімпійських ігор і прийняв дві схожі події: Європейські ігри в 2015 році та Ігри ісламської солідарності в 2017 році.

from Radio Svoboda

About Author